جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
نویسندگان

هدف یا اهداف سازمانی ، فلسفه وجودی سازمان بوده و وظایف اصلی را در کشور و جامعه مشخص می نماید.مانند اهداف سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور که عبارتند از:حفاظت،احیاء،اصلاح و بهره برداری اصولی در جنگلها،مراتع و حوضه های آبخیز

تاکتیک های متفاوت برای انجام وظایف ودستیابی به اهداف سازمانی وجود دارد که بر اساس آنها مدیریت منابع طبیعی و آبخیزداری شکل می گیرد.عمدتا این تاکتیک ها برنامه ها،طرحها و پروژه های ملی و استانی با نظم زمانی و همسو با سایر تاکیک های توسعه محور کشور تعریف می گردند.

تکنیک ها،نحوه و شیوه  های اجرای تاکتیک ها را مشخص مینمایند.تکنیک یا فن اجرایی کاملا وابسته به دانش،علوم و فنون روز بوده و بصورت جزء جزء در فرایندها و روند اجرایی طرح ها و پروژه ها بکار گرفته می شود.

تکنیک عصاره آموخته های آکادمیک و مهارتی است که برای درست کار کردن و خوب اجرا کردن بکار برده می شود تا نتیجه یا اثر آن منطبق با تاکتیک یا بخشی از آن بوده و ما را به هدف برساند.در آن زمان است که احساس رضایت از کار خود داشته و به وظایف خود عمل نموده ایم.

تکنیک معجونی از مهارت است که با تجربه بدست میآید و دانش است که با تحصیل علم و تحصص حاصل می گردد.اگر علم،بروز و کارا باشد و مهارت براساس آن بدست آمده باشد تکنیک دارای اثربخشی بالا و قابلیت ایجاد تغییرات مثبت و پیشرونده خواهد بود.

تکنیک و فن با مجریان یا عاملین تکنیک ها وابستگی مستقیم دارد.اگر تکنیک درست انتحاب شود و فرد یا افراد واجد شرایط آن را اجرا کنند،مسلما نتیجه مطلوب بدست می آید.

تکنیک ،فصل مشترک بخشهای نظارت و اجرایی است.یعنی در زمان اجرای هر پروژه  لازم است تا هر دو عامل پیمانکار یا مجری و ناظر طرح یا پروژه از جزییات تکنیک ها و فنون مورد نیاز برای انجام  پروژه اطلاع دقیق داشته باشتد.

داشتن اطلاعات دقیق از تکنیک لازم است اما کافی نیست.ممکن است اجرای تکنیک توسط افراد که با سلیقه های متفاوت هستند دچار تغییراتی شود.ولی لازم است تا هر فردی تکنیک را اجرا نماید تا مدعی شود که صاحب فن شده است.مثلا کارشناسان اجرایی یا عوامل پیمانکاری ،پروژه مخصوصی را اجرا و نظارت نمایند بنابراین مجبورند تکنیک های مربوطه را نیز عملی نمایند.یا در سطح ابتدایی آن،دانشجویان یک رشته تخصصی،واحدهای عملی را با تماس مستقیم با پروژه های اجرایی طی نموده، در نتیجه با تکنیکها و فنون اجرایی آشنایی پیدا می کنند.

یک فرایند (Procces ( دارای مراحل پشت سرهم بوده که ممکن است با چند تکنیک اجرایی به نتیجه رسیده و خروجی فرایند بدست می آید.

مشکل اصلی ما در اجرای اکثر پروژه ها این است که تکنیک ها، بدرستی اجرا نمی شوند و مجریان یا ناظرین آنها،اطلاعات جامعی از فنون مورد نیاز ندارند.

مهم ترین دلایل این مسئله،ضعف دانش تخصصی ،پایبندی ضعیف به تعهدات و وظایف و تعجیل در اجرای شکلی پروژه می باشند که باعث می شود نتایج حاصل از اجرای پروژه رضایت بخش نبوده و دارای نقصان های زیادی باشند.

در مدیریت حوزه های منابع طبیعی،در درجه اول نیاز است تا از تکنیک های کلیدی که با اهداف اصلی سازمان ارتباط تنگاتنگی دارند اطلاعات علمی و عملی دقیق داشته و بدرستی آنها را اجرا نماییم. مانند تکنیک های بکار رفته در فرایند های بهره برداری اصولی،نهالکاری و مراقبت و پرورشی،جاده سازی و مرمت و نگهداری،کمربندهای حفاظتی،اطفاء حریق،آبخیزداری،مرتعداری،حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی،آموزش و ترویج،نحوه برخورد با موارد مشمول مواد تبصره ذیل ماده واحده،4ساماندهی اراضی محدوده طرحهای هادی مسکن روستایی،10زمین شهری و20 آیین نامه اجرایی اراضی داخل و حریم شهرها،34، 21و 2واگذاری اراضی ملی  و دولتی،44مکرر،56و13و39،........

بهمراه سایر روند های اجرایی که با حفاظت،احیاء،اصلاح و بهره برداری اصولی از جنگلها،مراتع و اراضی ملی و دولتی طبیعی و حوضه های آبخیز کشور ارتباط دارند.

در حوزه عمل سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور ،لازم است تا ابتدا از تکنیک های بکار رفته و موردنیاز تعریف دقیق و بروز با هماهنگی دانشگاه و موسسه تحقیقات جنگلها و مراکز تابعه تهیه گردد. سپس اطلاعات تکنیک ها و فنون مورد نیاز (کوچک و بزرگ) بین عوامل اجرایی و نظارتی آموزش و جا انداخته شود تا نهایتا همه پروژه ها بدرستی اجرا شوند و از اتلاف وقت،نیرو و توان و انرژی و اعتبارات جلوگیری بعمل آید.  

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : تکنیک، فن، فرایند، دانش، مهارت، پروژه، سازمان جنگلها،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 6 شهریور 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات