جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و نگهداری آن وظیفه همگانی است)
بیا تا گل برافشانیم و........ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :علی امیدی
مطالب اخیر
نویسندگان

مقدمه

 

     همانطوریکه می دانیم طبق قانون حفاظت و بهره برداری ، قطع و بهره برداری اشجار جنگلی منوط به اخذ مجوز قطع از دستگاه متولی مدیریت جنگل ها یعنی سازمان جنگلها، مراتع وآبخیزداری کشور است که توسط ادارات کل منابع طبیعی استان ها و ادارات منابع طبیعی شهرستانها بترتیب در مورد درختان قابل برداشت جنگلها و باغات چوب متعلق به اشخاص انجام می گیرد.

در مبحث بهره برداری جنگل با حجم های نشانه گذاری،تجدید حجم صنعتی و هیزمی و استحصال سروکار داریم. تمام مساعی نظارت طرح ونظارت عالیه طرح های جنگلداری و بهره برداری های باغی این است که اولا مراحل متداول بهره برداری،در چارچوب قوانین و مقررات انجام شود، ثانیا کمیت های ابعاد ضخامت یا طول قسمتهای مختلف درختان که منتج به حجم می شوند با واقعیت منطبق شوند.در بخش های تجدید حجم و استحصال،مجموعه شرایطی در عدم دستیابی به حالت های ایده آل ،خصوصا در بعد اندازه گیری ها دخیل هستند. فلذا این مسئله ،باعث ایجاد چالش متداوم بین لایه های مختلف نظارتی شده و علیرغم آنکه انتظارات حداقل، طی مراحل انجام کار حاصل می گردد درجه رضایت مندی در ابعاد قانونی و فنی به سلیقه و تجزیه و تحلیل های شخصی متکی است.

فرایند استحصال

بعد از مرحله تجدید حجم ، ابتدا مقطوعات صنعتی به گرده بینه، کاتین تبدیل می شوند و بعد از ضرب چکش استحصال از محوطه برداشت خارج می شوند. سپس چوب آلات هیزمی تهیه و جمع آوری و به محل مصرف منتقل می شوند درحالتی که امکان دسترسی با جاده به محوطه برداشتگاه میسر نباشد بهره برداری بصورت سنتی انجام می گیرد یعنی گرده بینه ها به چوب آلات الواری تبدیل می شوند و بهمراه چوب آلات کاتین با دواب از جنگل خارج می شوند.

استحصال بخش های صنعتی و هیزمی توسط هیئت کارشناسی استحصال با آمارگیری (محاسبه حجم وتعداد محصولات قابل حمل) و ضرب چکش و برآورد هیزم بازدید شده انجام می گیرد.

با انجام استحصال، عملا" تفکیک بخش های صنعتی از هیزم انجام می شود و هرگونه نگرانی مربوط به دریافت حق وحقوق دولت برطرف می گردد حتی استفاده صنعتی از هیزمی که با محاسبه کاتین زیر 20 سانتیمتر انجام می شود محاسبه می گردد. ثانیا" ابعاد قابل خروج از جنگل مشخص و در

صورتمجلس استحصال ثبت می شوند بعد از حمل و نقل اولیه و یا بعد از حمل مقطوعات به یارد برای چوب آلات آماده حمل و نقل ثانویه، پروانه حمل صادر می گردد.

در استحصال مکانیزه تنه های بلند توسط اسکیدر از پای کنده بر روی مسیر چوبکشی کشیده شده و به محل دپو منتقل می شوند (حمل و نقل اولیه ) . در این مرحله،در عرصه و کنار کنده، بعد از عملیات تجدید حجم ،درختان به تنه های بلند تبدیل شده و ضرب چکش استحصال بر روی تنه های بلند انجام می شود همچنین شماره بینه های بلند نیز بر روی سطح مقطع یادداشت می شود. در محل دپو یا کنار جاده،ممکن است بینه های بلند به ابعاد سفارش شده مجری طرح ( بینه وکاتین ) که در صورتمجلس استحصال ثبت شده است تبدیل شوند یا در یارد یا ایستگاه نهایی تبدیل شوند.اگر در زمان حمل و نقل ثانویه، (که چوب آلات با صدور پروانه حمل به بازار مصرف حمل می شوند.)،ابعاد مورد درخواست مجری طرح یا خریدار چوب،با ابعاد مندرج در صورتمجلس استحصال مغایر باشد می توان با تنظیم صورتمجلس استحصال تبدیلی ، مشکل موجود را حل نموده ،سپس براساس آن پروانه حمل را صادر نمود. لازم بذکر است که صورتمجلس استحصال اصلی نیازمند دریافت مجوز ترخیص چوب آلات از اداره کل بوده،ولی برای صورتمجلس استحصال تبدیلی، الزامی برای اخذ مجوز از اداره کل نیست.

در روش فعلی استحصال، نگرانی از اجرای قوانین و مقررات باعث گردیده است تا امور فنی مربوط به تسهیل در روند خروج مقطوعات مستحصله مغفول بماند. بعبارتی دیگر در مرحله استحصال، مجری طرح یا پیمانکار چوب(عوامل اجرایی مجری طرح) انتظار دارد بعد از پرداخت کامل عوارض و بهره مالکانه،مواد مستحصله را در سریع ترین زمان ممکن خارج نموده و به بازار مصرف برساند بویژه در مورد درختان صنوبر و کاج و محصولات کاتینی،که ملاک فروش چوب الات بر اساس وزن بوده،گذشت زمان باعث افت وزنی و کاهش درآمد می گردد.لذا بمنظور کمک به فعالیت اقتصادی طرح باید تمام مساعی خود را در اجرای توامان قانون و فن بکار گرفت تا تسریع در انجام امور استحصال حاصل شده و ارزش افزوده بدست آمده موجب تقویت مالی مجری طرح برای انجام تعدات احیایی و حفاظتی گردد. حال اگر فرض نماییم هیچگونه کمک فنی به امر استحصال در بخش فروش مقطوعات درختان کاج و صنوبر در جنگلکاری های مجریانی چون شرکت شفارود (که قسمت اعظم منبع درآمدی آن بخصوص در سالجاری متکی به فروش مقطوعات جنگلهای دست کاشت جلگه ای است)، فروش محصولات با تناژ بالا امکان پذیر نبوده و درآمد ها به نصف یا کمتر تقلیل می یابد. از طرفی ،بعد از دریافت حق و حقوق دولت ،منطقی تر آنست که چوب آلات مستحصله به لحاظ جلوگیری از کاهش افت،هرچه سریع تر به بازار مصرف منتقل شوند.       

 روند استحصال وحمل چوب آلات تهیه شده از جنگل تا مرحله قبل از صدور پروانه حمل، فرآیند اصلی حمل و نقل و بهره برداری جنگل را تشکیل می دهد که به استناد اظهارات صاحب نظران بهره برداری و حمل و نقل جنگل(دکتر سبحانی، استاد دانشکده منابع طبیعی کرج و دکتر نقدی، استاد دانشکده منابع طبیعی صومعه سرا-گیلان) می توان آنرا در دو سیستم سرد و گرم تعریف و تفکیک نمود. البته جزئیات با بسط موضوع و نتیجه گیری کاربردی بیشتر بشرح ذیل آورده شده است:

1-    سیستم استحصال سرد

وقتی که بینه های بلند به محل دپو منتقل می شوند به ابعاد قابل حمل برای حمل و نقل ثانویه تبدیل شده و آماده بارگیری می شوند. ولی در این مقطع زمانی، بارگیری انجام نمی شود چون کامیون حمل بار و لودر برای زمان دیگری جهت بارگیری برنامه ریزی شده اند. بعبارتی دیگر مجری طرح یا صاحب چوب آلات مستحصله، بعد از اقدام به فروش محصولات خود نسبت به بارگیری اقدام می کند. چون فاصله زمانی بین حمل ونقل اولیه وحمل ونقل ثانویه به بیش از چند روز بطول می انجامد به  این روند کاری سیستم سرد می گویند یعنی بین مقاطع کاری تهیه وحمل چوب آلات به بازار مصرف، فاصله افتاده و عملیات حمل ونقل موقتا" متوقف می شود.

عملیات حمل و نقل را نمی توان جدا از فرآیند استحصال فرض نمود. فرآیند استحصال، تلفیقی از کار بهره برداری توسط عوامل مجری طرح یا پیمانکار بهره برداری با نظارت بخش دولتی است عوامل بهره برداری برای تولید محصولات مورد نظر وخروج آنها تلاش می کنند و ناظر طرح ونظارت عالیه منابع طبیعی و عوامل حفاظتی در هریک از مراحل استحصال و حمل و نقل علاوه برمحاسبه ابعاد و ضرب چکش استحصال دقت می نمایند تا غیر از درختان پروانه قطع صادره، حتی یک تکه چوب از درخت دیگر  برداشت و حمل نشود و بدینوسیله از جنگل وتوده های پیرامونی حفاظت می نمایند البته بخشی از فرایند استحصال که مربوط به محاسبه ابعاد قطر یا ضخامت و طول محصول می باشد عملا" جزء بخش اجرایی استحصال بوده که ناظر طرح به کمک عوامل مجری آنرا انجام می دهد و نشان از سختی کار ناظر و ضرورت حضور مستمر عوامل نظارت در فرآیند استحصال و حمل و نقل دارد.

2-    سیستم استحصال گرم

بعد از انجام فرآیند تجدید حجم وتایید نهایی توسط اداره کل منابع طبیعی استان و ارسال آن به دفتر فنی جنگلداری سازمان جنگلها ، فرایند استحصال با تبدیل چوب آلات آغاز می شود در بهره برداری مکانیزه تنه های بلند و یا درخت کامل ( در صورت کم قطر بودن درخت) به محل دپو حمل می شوند و بر اساس ابعاد درج شده در استحصال (که مجوز ترخیص یا تاییدیه استحصال از اداره کل منابع طبیعی استان صادر گردیده است ) حمل و نقل ثانویه انجام می گیرد در سیستم گرم،  فاصله زمانی بین حمل و نقل اولیه وثانویه حداقل بوده وکار بهره برداری در زمان کوتاه تری انجام می گیرد. بویژه این حالت در بهره برداری جنگل  های دست کاشت کاج تدا و صنوبر(مثلا" در حوزه جلگه ای شفارود گیلان ) مصداق پیدا می کند یعنی تراکتور، بینه های بلند را حمل نموده و بعد از انتقال به محل بارگیری بلافاصله به ابعاد قابل حمل کامیون تبدیل و بارگیری با لودر یا جرثقیل انجام می شود در این مرحله بدلیل هزینه ماشین آلات بارگیری و حمل، سعی می گردد که ساعت کاری تاآنجاکه ممکن است کاهش یابد تا هزینه حمل و نقل اولیه و بارگیری در مقایسه با مابقی هزینه ها به هزینه غیرمتعارف یا هزینه تصاعدی (که هرلحظه در حال افزایش است ) تبدیل نشود. به همین خاطر تشریک مساعی نظارت طرح با عوامل بهره برداری و حمل و نقل بر این است که از زمان استفاده حداکثر، معمول گردیده و از اتلاف وقت پرهیز شود. ضرب چکش استحصال بعد از تبدیل چوب آلات (که منطبق با صورتمجلس استحصال دارای مجوز ترخیص اداره کل است ) انجام می شود. حال ممکن است بخشی از چوب آلات در نوبت بارگیری بوده و یا بخشی از چوب آلات بارگیری شده باشند و اصولا" خاصیت سیستم استحصال گرم این است که به زمان، توجه زیادی نموده و از اضافه نمودن مراحل کار، توسط ماشین الات پرهیز می نماید.

 این سیستم در مورد محصولات چوبی که درآمد حاصل از فروش اولیه پایین تا متوسط دارند در واقع با همکاری و تشریک مساعی نظارت طرح و عوامل حفاظتی جنگلبانی انجام می شود و با درنظر گرفتن شرط اطمینان از قانونی بودن چوب آلات مستحصله، سعی مجموع بدنه حاکمیتی و تولیدی این است که امر بهره برداری وحمل و نقل از زمره فعالیت های مقرون بصرفه خارج نشود. طبق ماده 9 قانون حفاظت وبهره برداری،گرده بینه و چوب های حاصل شده از درختان مجاز، قبل ازحمل از پای کنده با چکش ویژه استحصال علامت گذاری می شوند. بنابراین لازم است کلیه بینه ها قبل از حمل توسط اسکیدر ضرب چکش استحصال داشته باشند. بعد از تعیین ابعاد قابل فروش صورتمجلس استحصال تنظیم شده و در زمانی که مجوز ترخیص چوب آلات توسط اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان صادر می گردد مرحله بارگیری قابل انجام خواهد بود. فلذا لودر وکامیون حمل بار به محل دپوی چوب آلات رسیده و تبدیل و بارگیری چوب آلات انجام می شود. در این مقطع زمانی، چنانچه بینه های بلند به ابعاد کوچکتر تبدیل شوند حتما" بایست نسبت به ضرب چکش استحصال اقدام گردد. لذا ناظر یاکمک ناظر طرح یا عوامل حفاظتی مورد وثوق نظارت (که جزء هیئت استحصال هستند) با رویت علامت چکش روی بینه های بلند و اطمینان یافتن از قانونی بودن چوب آلات بهره برداری شده، نسبت به ضرب چکش مقطوعات آماده حمل اقدام می نمایند.   ضمنا" می بایست کلیه چوب آلات چکش خورده تا در هنگام حمل در طول جاده جنگلی یا فواصل بین شهرها بعنوان محموله قانونی جلوه نموده و مشکلی برای راننده و صاحب چوب پیش نیاید البته ابعاد چوب آلات بارگیری شده دقیقا" بر اساس صورتمجلس استحصال اصلی یا صورتمجلس استحصال تبدیلی می باشد که براساس آنها پروانه حمل صادر می گردد.

 

 

در مجموع دلایل استفاده از سیستم استحصال گرم که عمدتا در جنگلهای دست کاشت صنوبر و توسکا و کاج تدا انجام می شود، به شرح موارد ذیل قابل ذکر هستند:

1-  جلوگیری از افت کیفی چوب آلات مستحصله ؛در غیر اینصورت وزن مواد مستحصله کاهش یافته و ترک و شکاف طولی در آنها ایجاد می گردد.

2-  جلوگیری از سرقت و قاچاق چوب آلت مستحصله؛ بدلیل آنکه مواد مستحصله بصورت کاتین بوده و به لحاظ کم وزن بودن مورد توجه قچاقچیان چوب قرار می گیرند. در مورد صنوبر ، بخاطر اینکه در خارج از اراضی ملی، نیازمند مجوز بهره برداری نیست ممکن است سوء استفاده از چوب الات متحصله بیشتر از سایر گونه باشد.

3-     کمک به افزایش درآمد حاصل از فروش مقطوعات مستحصله و کاهش هزینه بهره برداری

4-  گستردگی کار و تعداد قابل توجه در ختان کم قطر با حجم واحد کمتر از نیم متر مکعب ایجاب می کند که به لحاظ کنترل ناظر بر عرصه و روند بهره برداری فاکتور سرعت را با دقت تلفیق نماید.

5-  روش استحصال گرم حل کننده تنش های حاصل از تعارض خواسته های مجری طرح( اصرار بر فروش محصول بصورت تناژ ) با نظارت طرح بمنظور رعایت مقررات ترخیص بوده و مشکلات و دغدغه های حفاظتی و عوامل یگان حفاظت را مرتفع می نماید.

6-  با استحصال گرم ،بهره برداری در زمان کمتر به اتمام می رسد در نتیجه با خاتمه برداشت چوب از جنگل، امکان عملیات احیاء در زمان بیشتر فراهم می گردد، ثانیا خسارت ناشی از طولانی شدن بهره برداری به توده های همجوار کاهش می یابد.   

اگر در سیستم سرد چوب آلات حمل و نقل اولیه بلافاصله بعد از حمل به محل دپوی کنار جاده جنگلی به محصولات قابل حمل ثانویه تبدیل شوند ضرب چکش در زمان تبدیل نیز الزامی است و در زمان بارگیری فقط باید سعی شود تا چوب آلات بنحوی روی کامیون چیده شوندکه سمت چکش خورده در معرض دید مامورین کنترل کننده چوب آلات قرار گیرند.

گاهی اوقات بدلیل فاصله نسبتا" طولانی بیش از چندماه از ضرب چکش استحصال تا حمل و نقل ثانویه و صدور پروانه حمل و بخاطر تاثیر شرایط جوی و محیطی و تغییر رنگ و شکل سطح مقطع چوب آلات علامت چکش جنگلبانی ناپدید شده یا خوانا بنظر نمی رسد. در این زمان با صلاحدید ناظر طرح مجددا" اقدام به ضرب چکش استحصال بر روی چوب آلات آماده حمل، انجام می شود.

نوع مطلب : یادداشت ها و تحلیل های شخصی، 
برچسب ها : بهره برداری، استحصال، حمل و نقل، صنعتی، تجدیدحجم، محل دپو، جنگل،
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 20 شهریور 1393
سه شنبه 28 آبان 1398 03:38 ب.ظ
What's up every one, here every person is sharing these familiarity, thus it's nice to read this website,
and I used to visit this web site daily.
دوشنبه 27 آبان 1398 01:44 ب.ظ
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I've discovered It absolutely useful and it has
helped me out loads. I hope to give a contribution & help other users like its aided me.
Good job.
شنبه 18 آبان 1398 08:23 ب.ظ
Very good article! We will be linking to this great content on our website.

Keep up the good writing.
دوشنبه 6 آبان 1398 10:11 ق.ظ
What i don't realize is in truth how you are no longer really a lot more neatly-appreciated than you may be right now.
You are very intelligent. You realize thus significantly when it comes to
this topic, made me in my opinion believe it from numerous varied
angles. Its like women and men aren't fascinated except
it's one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice.
At all times maintain it up!
جمعه 3 آبان 1398 06:17 ب.ظ
Thanks for finally talking about >جنگل،زیباترین جلوه طبیعت (حفظ و
نگهداری آن وظیفه همگانی است) - سیستم
های گرم و سرد در بهره برداری جنگل <Liked it!
شنبه 20 مهر 1398 08:00 ب.ظ
I'm not certain where you are getting your info, but great
topic. I must spend some time learning more or
figuring out more. Thanks for excellent information I wwas on the
lookout for this info for my mission.
سه شنبه 16 مهر 1398 07:43 ب.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Opera.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks
شنبه 6 مهر 1398 02:11 ب.ظ
Hi there everybody, here every person is sharing such
know-how, thus it's pleasant to read this blog, and I used to visit this web site daily.
چهارشنبه 3 مهر 1398 06:37 ب.ظ
Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but,
I'd like to send you an e-mail. I've got some suggestions for your blog you
might be interested in hearing. Either way, great website
and I look forward to seeing it develop over time.
چهارشنبه 27 شهریور 1398 02:45 ب.ظ
I love what you guys tend to be up too. This
kind of clever work and coverage! Keep up the excellent works guys I've included you guys to our blogroll.
سه شنبه 12 شهریور 1398 07:10 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues?
A number of my blog visitors have complained about my blog not operating
correctly in Explorer but looks great in Opera.
Do you have any suggestions to help fix this issue?
شنبه 2 شهریور 1398 12:54 ب.ظ
What's up colleagues, how is everything, and what you would like to say concerning this piece of writing, in my view its actually remarkable designed for me.
یکشنبه 27 مرداد 1398 04:16 ب.ظ
My family members always say that I am wasting my time
here at web, but I know I am getting knowledge every day
by reading thes good content.
چهارشنبه 9 مرداد 1398 10:47 ب.ظ
Unquestionably believe that which you stated.
Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don't
know about. You managed to hit the nail upon the top
and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
چهارشنبه 9 مرداد 1398 02:38 ب.ظ
Currently it appears like Wordpress is the preferred blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using
on your blog?
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:06 ق.ظ
Heya i am for the primary time here. I came across
this board and I to find It truly useful & it helped me out a lot.
I hope to give one thing back and help others such as you helped me.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 04:17 ق.ظ
Hi, i believe that i noticed you visited my weblog so i got here to return the
prefer?.I'm trying to to find things to enhance my web site!I guess its adequate
to make use of some of your ideas!!
دوشنبه 31 تیر 1398 05:35 ب.ظ
I delight in, cause I found just what I used to be looking for.
You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
Have a nice day. Bye pof natalielise
دوشنبه 31 تیر 1398 03:47 ق.ظ
Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, for the reason that this this web page
conations in fact good funny data too.
پنجشنبه 27 تیر 1398 04:13 ب.ظ
Very descriptive blog, I liked that bit. Will there be a part
2?
چهارشنبه 26 تیر 1398 09:46 ق.ظ
What's up to every one, as I am really eager of
reading this weblog's post to be updated daily. It contains
fastidious material.
دوشنبه 24 تیر 1398 01:40 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so I decided to
browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you
present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how quick your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
great site!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:33 ق.ظ
Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware
of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries
that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and also
defined out the whole thing without having
side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:22 ق.ظ
When someone writes an post he/she keeps the plan of a user in his/her mind that how a user can understand it.
Thus that's why this paragraph is outstdanding.
Thanks!
جمعه 27 اردیبهشت 1398 07:28 ب.ظ
Ahaa, its good dialogue on the topic of this article
here at this webpage, I have read all that, so now me also commenting
here.
جمعه 30 فروردین 1398 07:57 ب.ظ
I do accept as true with all of the ideas you have offered in your post.
They're really convincing and can certainly work. Still,
the posts are too quick for newbies. Could you
please extend them a bit from next time? Thanks for the post.
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:30 ب.ظ
Nice answers in return of this issue with real arguments and describing everything concerning that.
یکشنبه 25 فروردین 1398 05:54 ق.ظ
I don't even know how I finished up right here, but I thought this
publish used to be great. I don't realize who you are however certainly you're going to a famous blogger if you happen to aren't already.
Cheers!
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:29 ب.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this site.

It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance.
I must say that you've done a excellent job with this. Additionally,
the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
Outstanding Blog!
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:29 ب.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this site.

It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between superb usability and visual appearance.
I must say that you've done a excellent job with this. Additionally,
the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
Outstanding Blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو